درگذشت استاد و محقق عالیقدر مرحوم حاج محمد رضا فریدونی(رحمه الله علیه) که مجاهدانه در راه ترویج و دفاع از معارف قرآن و اهل بیت(علیهم السلام) تلاش نمودند را به محضر حضرت ولی عصر(علیه السلام)، علماء، شاگردان و بازماندگان ایشان تسلیت عرض می نماییم و برای روح بلند ایشان علو درجات مسألت داریم.

به اطلاع می رساند مراسم تشییع و تدفین پیکر مطهر ایشان،در تهران دوشنبه 6 مرداد ماه رأس ساعت 9 صبح از حسینیه قائمیه (خ شریعتی نرسیده به تجریش) و در قم  دوشنبه ساعت 17 از مسجد نو(جنب هتل قم) به طرح حرم حضرت معصومه سلام الله علیها خواهد بود .

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

زندگینامه استاد مرحوم حاج محمد رضا فریدونی

مرحوم استاد حاج محمد رضا فريدوني در سال 1326هـ.ش در شهرهمدان متولد گرديد.

ايشان در سال 1349 هـ.ش وارد مباحث قرآني شده و علت ورود به اين مباحث را احساس نياز جامعه به مباحث قرآني مي دانستند. وي در اين باره مي فرمودند:«احساس کردم آنطور که بايد از قرآن در مباحث اعتقادي استفاده نمي شود و جاي قرآن در کنار روايات در مباحث اعتقادي خالي است ،بدين جهت فعاليت خود را در اين رشته برگزيدم.»

ايشان از سال 1353 هـ.ش در حالي که از دروس اساتيد به نامي همچون حضرت آيت الله سيد محمد علي گلپايگاني، حضرت آيت الله شيخ جعفر سبحاني، حضرت آيت الله جوادي افغاني مفسر قرآن و مرحوم استاد شيخ حسين نيکو صفت و مرحوم استاد حاج آقاي قيومي بهره مي گرفتند, تدريس خودشان را در همين رشته شروع کردند.

وي حدود 6سال نيز در دروس مرحوم علامه شيخ محمد رضا جعفري شرکت کرده و بهره هاي فرواني از اين بزرگوار گرفتند.

ايشان در طول اين سالها با شرکت در جلسات افراد منحرف و انجام مناظره هاي چند ساعته با ايشان، افراد فراوانی را که جاهلانه تحت تأثير تبليغ آنان قرار گرفته بودند را ارشاد نمودند.

ايشان در سال 1384 هـ.ش و در پي درخواست مجمع جهاني اهل بيت عليهم السلام کلاس درسي را براي مستبصرين خارجي در محل مجمع قم تشکيل دادند که تا ساليان اخير ادامه داشت. همچنين در سال 1386 هـ.ش و در پي تقاضاي هيئت امناي بنياد فرهنگ جعفري(عليه السلام)، مشغول تدريس در اين بنياد شدند و طلاب و فضلاي زيادي از دروس ايشان بهره مند شدند.

مرحوم استاد فريدوني تحقيقات ارزشمندي با رويکرد قرآني در موضوعات زير از خود به جاي گذاشتند:

  1. اثبات امامت الهي و نقد مباني امامت شورايي
  2. دفاع از عصمت رسول اکرم(صلي الله عليه و آله و سلم)، انبياء عظام و اهل بيت (عليهم السلام)
  3. نقد تکفرات وهابيت در زمينه توسل، شفاعت و حيات برزخي
  4. اثبات مقامات اهل بيت (عليهم السلام) مانند ولايت تشريعي و تکويني، علم غيب، عصمت
  5. مباني فهم قرآن و دفاع از جايگاه اهل بيت(عليهم السلام) به عنوان تنها مبيّن قرآن و نقد تئوري حسبنا کتاب الله.

ايشان پس از40 سال تلاش و مجاهدت در راه تحقق مفاهيم عاليه اسلام و قرآن و تبيين و دفاع از مکتب حقه اهل بيت عليهم السلام در عصر روز شنبه 4 مرداد 1393 برابر با 28 ماه مبارک رمضان 1435 دعوت حق را لبيک گفتنند و به جوار اميرمؤمنان عليه السلام شتافتند.