منشورات بنیاد

الاسماعیلة فی نشأتها الاولی

از سلسه مخطوطات علامه جعفری(ره)
سال نشر: 1400
تعداد صفحه: 120
زبان: عربی

 


اسماعيليه در پيدايش نخستين اين اثر گرانبها ابتدا در سال 1384 ش/2005م توسط «مؤسسه جهانى خدمات اسلامى» به زبان انگليسى به چاپ رسيد. در این اثر (که مقدمه ای بر کتاب الارشاد شیخ مفید است)، مرحوم علامه شیخ محمدرضا جعفرى ره گوشه‏اى از تحقيقات خود را پيرامون فرقه اسماعيليه ارائه داده اند. بحث ايشان در اين کتاب و فرضيه اصلى پژوهشگر در اين پژوهش، پيرامون عدم نص بر امامت اسماعيل مى‏باشد...

سنة التفسیر
تفسیر آیات من القرآن الحکیم بالسنة

از سلسه مخطوطات علامه جعفری(ره)
سال نشر: 1400
تعداد مجلد: 5 جلد
زبان: عربی

 

 


آیات نازل شده در شأن اهل بیت ع، همواره جایگاه مهمی نزد مصنّفان، مفسّران و محدّثان داشته به همین جهت دهها کتاب در خصوص فضائل وجایگاه اهل بیت ع در قرآن نگاشته شده است، اما متأسفانه هر کدام از این کتابها از جهاتی دارای خلأ میباشند، از این رو علّامه شیخ محمدرضا جعفری ع با اشراف علمی کامل بر کتابهای تفسیری و حدیثی وجهت پُر کردن مقداری از این خلأ در صدد آن برآمدند تا تنها فضائل غیر مشهور اهل بیت ع از آیات قرآن مجيد، با تکیه بر نقل خود معصومین ع را در مجموعهای مستقل گردآوری نمایند. علامه جعفری ع در این اثر تنها درصدد نقل فضائل مذکور نبوده، بلکه درصدد استخراج روش اهل بیت عدر استفاده از آیات قرآن در مباحث مختلف ـ به ویژه مبحث امامت ـ وچگونگی تفسیر آیات الهی است.

خلاصة الاقوال فی معرفة الرجال (رجال العلامة الحلیره)
تصحیح و تعلیق علامه جعفریره

از سلسه مخطوطات علامه جعفری(ره)
سال نشر:1400
تعداد صفحه: 680
زبان: عربی


اثر حاضر مجموعه تعلیقات و حواشی علمی علامه شیخ محمدرضا جعفری ره بر کتاب «خلاصة الاقوال فی معرفة الرجال» علامه حلی ره می باشد. مرحوم علامه جعفری ره در این اثر علاوه بر بررسی نسخ مختلف کتاب مذکور، به تصحیح متن پرداخته و پس از آن تعلیقات و حواشی گرانبهایی به آن افزوده است.

قرآن از تنزیل تا تدوین

از سلسله درس گفتارهای علامه جعفری(ره)
سال نشر: 1399
تعداد صفحه: 292
زبان: فارسی

 

 


در بحث «تدوين قرآن» از جهات مختلفي از سوي انديشمندان علوم قرآني فريقين مورد بحث قرار گرفته و به جهت وجود روايات مختلف در اين خصوص، موجب ايجاد اختلاف آراء واقوال شده است. موضوعات مهمي همچون: تحريف يا نفي آن، حجيت قرآن، إجزاء قرائت سوره ها در نمازهاي واجب، استنباط احکام فقهي از قرآن و... اهميت اين بحث را به خوبي روشن مي سازد. مرحوم علامه شيخ محمد رضا جعفري ره ديدگاهي خاص در خصوص اين بحث ارائه نموده که به صورت مجموعه ي حاضر تدوين و تحقيق شده و در اختيار علاقه مندان قرار گرفته است.

القرآن من التنزیل الی التدوین


از سلسله درس گفتارهای علامه جعفری(ره)
سال نشر: 1400
تعداد صفحه: 292
زبان: عربی

 


کتاب حاضر ترجمه عربی کتاب «قرآن از تنزیل تا تدوین» علامه شیخ محمد رضا جعفری (ره) می باشد.

المختار من المسند لاحمد بن حنبل

از سلسه مخطوطات علامه جعفری(ره)
سال نشر: 1395
تعداد جلد: 3 مجلد
زبان: عربی

 

 

از آنجا که «حدیث» به ویژه احادیثی که در منابع مهم آنها ذکر شده باشند، نزد اهل سنت موقعیت خاص و ممتازی دارد بر ما لازم است تا از احادیث و منابع حدیثی اهل سنت شناخت کافی داشته باشیم تا بتوانیم در مباحث علمی، اعتقادی، تاریخی و همچنین مناظرات علمی با اهل سنت از آنها بهره ببریم. در این راستا علامه شیخ محمد رضا جعفری با اشراف کامل بر منابع حدیثی اهل سنت، به یکی از کتب معتبر عامه یعنی «مسند احمد بن حنبل» پرداخته و احادیث مهمی در حوزه های مورد اشاره گزینش و در مجموعه مستقلی تبویب نموده است.

غزوة تبوک
در پرتو قرآن کریم

از سلسله درس گفتارهای علامه جعفری(ره)
سال نشر: 1397
تعداد صفحه: 260
زبان: فارسی

 

 


بررسي جنگ تبوك كه در سال نُهم هجری به وقوع پيوست، نشان می‌دهد كه اكثريّت مردم، دچار نفاقِ اعتقادي بودند. بدين سبب، بازخوانی غزوة تبوك، و پيگيري ماجرای منافقان صدرِ اسلام، پيش نيازي لازم براي دركِ مباحثِ خلافتِ الهي و فهم تحوّلاتِ پس از رحلت رسول اکرم(ص) می‌باشد.تعدد القراءات المستوجبة للإختلاف لما هو في المصحف العثماني من حیث الزیادة أو النقیصة کما تشیر إلیها النصوص الکثیرة وما یترتب علیها من الآثار، کالإختلاف في المعنی أو المتن جعل العلامة الشیخ الجعفري أن یصنّف لهذه المجموعة کتاباً خاصاً تحت عنوان «القراءات»، وهذا الکتاب هو إعداد لهذه المجموعة.

بحث «تدوين قرآن» از جهات مختلفي از سوي انديشمندان علوم قرآني فريقين مورد بحث قرار گرفته و به جهت وجود روايات مختلف در اين خصوص، موجب ايجاد اختلاف آراء واقوال شده است. موضوعات مهمي همچون: تحريف يا نفي آن، حجيت قرآن، إجزاء قرائت سوره ها در نمازهاي واجب، استنباط احکام فقهي از قرآن و... اهميت اين بحث را به خوبي روشن مي سازد. مرحوم علامه شيخ محمد رضا جعفري (رحمه الله) ديدگاهي خاص در خصوص اين بحث ارائه نموده که به صورت مجموعه ي حاضر تدوين و تحقيق شده و در اختيار علاقه مندان قرار گرفته است.

در ميان وقايع صدر اسلام مسائل مهمّي وجود دارند كه بين اين مسائل و بسياري از رخدادهايی که بعدتر اتفاق افتاد ارتباط وجود دارد. يكي از آن مسائل مهمّ، سرگذشت و سيرهٴ همسران پيامبر اكرم (ص) است. علامه شيخ محمد رضا جعفری با اعتقاد به اينکه آيات قرآن كريم، به عنوان موثق‌ترين حكايت كنندهٴ وقايع دوران پيامبر اكرم(ص) مي‌باشد، ضمن بررسی آياتی از سور مبارکه احزاب، نور و تحريم به مطالعه سيرهٴ همسران پيامبر در سالهای پايانی عمر شريف ايشان پرداخته است.
این کتاب دارای یک مقدمه، سه فصل و یک پیوست و در 268 صفحه منتشر شده است که فهرست آن به شرح ذیل است :