قراءة شمولية لأهم النصوص الواردة في احداث بعد وفاة النبيّ الأکرم

روشن است نخستین و عمیق­ترین شکافی که پس از رحلت حضرت خاتم الأنبیاء در بین مسلمانان ایجاد شد، ناشی از جریان سقیفه بود و از آن­جا که در نظر امامیه، سقیفه به کلی مسیر جامعه را در باب دین الهی و رسالت نبیّ مکرّم اسلام  منحرف نموده است؛ لذا آگاهی از اصل جریان و واقعیات آن بسیار حائز اهمیت و در انتخاب راه رشد و هدایت، سرنوشت ساز خواهد بود. با این وجود پرداختن به این بحث، برای عده­ ای ناخوشایند است و به­ همین جهت به بهانه­ های گوناگون و با طرح برخی مسائل در صدد جلوگیری از بررسی واقعیات جریان غصب خلافت هستند.

مرحوم علامه جعفری با اشراف کامل علمی خود بر روایات اهل سنت در این مبحث، ابتدا روایات مرتبط با این جریان را جمع آوری و در سلسله مخطوطات خویش ثبت نموده است، سپس در چندین جلسه از سلسله مباحث گفتاری خود با موضوع امامت، ضمن شرح برخی از روایات مهم­ این باب که در کتب موثق و مورد اعتماد عامه نقل شده، به تحلیل و بررسی ابعاد مهم این حادثه­ پرداخته و با نظریاتی نو آن را مورد کنکاش قرار داده است.

گفتنی است این مباحث با دو زبان عربی و فارسی توسط آن استاد فقيد مطرح شده است. دفتر حفظ، تدوین ونشر آثار علامه شیخ محمدرضا جعفری در راستای احیای آثار علامه درس گفتارهای ایشان در این مبحث که به زبان عربی بیان داشته ­اند را در دستور کار قرار داده که در ادامه­ به برخی از اقدامات صورت گرفته در این زمینه اشاره می­گردد:


در صورت عدم مشاهده فایل اینجا را کلیک نمایید