همزمان با ایام عید سعید غدیر، مراسم ششمین سالگرد ارتحال علامه حاج شیخ محمد رضا جعفری و اولین سالگرد ارتحال استاد محمد رضا فریدونی با حضور جمعی از علماء و محققین حوزوی و شاگردان این دو استاد فقید، در محل بنیاد فرهنگ جعفری برگزار شد.


در ابتدای این مراسم حجت الاسلام و المسلمین سید حسن حائری ریاست بنیاد فرهنگ جعفری در سخنانی با تبریک عید سعید غدیر خم،  مصادف شدن رحلت علامه جعفری(رحمه الله ) را با این عید بزرگ شیعیان، مدال افتخاری برای ایشان دانست و اظهار داشت:
این عید فرخنده برای اهل بیت علیهم السلام شیرین ترین روز و عید الله اکبر است، گرچه در شش ساله گذشته این ایام به علت تقارن با سالروز ارتحال  استاد علامه محمدرضا جعفری برای ما ناگوار بود، اما این تقارن برای این بزرگوار که عمری در راه اهل بیت علیهم السلام خدمت کرد، مدال افتخاری محسوب می شود..
وی خاطرنشان کرد:
اساتید گرانقدر علامه محمد رضا جعفری و حاج محمدرضا فریدونی حق بزرگی بر گردن این موسسه و طلاب و اساتید این موسسه داشته و دارند، اگرچه ما قصد توقف نداریم و انشاءالله مسیر آنان را ادامه خواهیم داد اما لازمه این کار، شناخت صحیح، قدردانی و الگو قرار دادن آنها است.
ریاست بنیاد فرهنگ جعفری در ادامه به بیان ویژگی ها و سجایای علمی و اخلاقی استاد محمد رضا فریدونی و علامه محمد رضا جعفری پرداخت و بیان داشت:
یک حرص بسیار والا و شریف و مقدس در وجود استاد محمدرضا فریدونی نسبت به هدایت جوانان و دفاع از مکتب وجود داشت که این ویژگی کمتر در دیگر افراد دیده می شود؛ حرص و طمع در امور دنیا و امور مادی مذموم است اما در امور معنوی و در ولایت اهل بیت علیهم السلام حرص و طمع بسیار ممدوح و مطلوب است؛ بسیار مهم است که طلاب و روحانیت معزز،  این حرص را نسبت به خدمت و دفاع از مکتب در وجود خود پرورش دهند به صورتی که هیچ چیز برای آنها اولویت نداشته باشد مگر هدف والایی که پیش روی خود می بینند که همانا دفاع از مکتب، تحت هر شرایطی است.
حجت الاسلام و المسلمین سید حسن حائری با آسیب شناسی فعالیت های علمی در موسسات حوزوی، نوآوری و پرهیز از تکرار مکررات را جزء ویژگی های علمی و ممتاز  علامه محمدرضا جعفری دانست و خاطرنشان کرد:
امروزه آفتی که موسسات حوزوی و دینی متعدد به آن مبتلا هستند  انجام کارهای موازی و تولید مقالات و کتابهای هم شکل است که این مسائل حرکت علمی را بسیار کند می کند؛ تولید علم و حرکت علمی باید به گونه ای باشد که شاگردان بعد از فهم و تقریر مطالب علمی اساتید خود، قدم های بعدی را ادامه بدهند و تولید علم کنند.
وی با اشاره به تاکید آیت الله علوی بروجردی بر داشتن خلاقیت و نوآوری در فعالیت های علمی و ترویجی،  اذعان داشت:
از ویژگی های بسیار مهم علامه جعفری این بود که ایشان سعی می کردند در فعالیت های علمی شان تکرار مکررات نداشته باشند؛ ایشان ماحصل تلاش گذشتگان را به خوبی فهم و  آن را تقریر می کردند اما در آنجا متوقف نمی شدند بلکه قدم بر آخرین نقطه حرکت اساتید خود گذاشته و از آن نقطه، مسیر را ادامه می دادند و قدم های بعدی را بر می داشتند که این ویژگی را می توان در آثار ایشان مشاهده کرد.
ریاست بنیاد فرهنگ جعفری «حمیّت عالمانه» را از دیگر ویژگی ها و سجایای اخلاقی علامه جعفری ذکر کرد و اظهار داشت:
یک خصیصه مهم که در وجود ایشان بیشتر جلب توجه می کرد این بود که ایشان حمیت عالمانه داشتند، این ویژگی را امروزه ما کم می بینیم چرا که در جامعه اینگونه جا انداخته اند که اگرکسی بخواهد عالمانه زیست کند باید انسان بی تعصب و آرام و بی حمیّتی باشد، اما علامه امینی و شاگردانشان از جمله استاد علامه جعفری این فرضیه را ابطال  کردند. علامه جعفری نسبت به معارف شیعه بسیار غیرت داشت و غیرت ایشان بر اساس استدال، برهان و عالمانه بود و نه بر اساس احساسات صرف.
وی در پایان ابراز امیدواری کرد:
امیدواریم بتوانیم  پا جا پای اساتید بزرگی همچون علامه جعفری و استاد فریدونی بگذاریم و این حرکت مقدس علمی، اعتقادی و ولایی را تحت عنایات حضرت ولی عصر(عجل الله تعالی فرجه الشریف شتاب دهیم و در این راه توفیقات روز افزون داشته باشیم .