همزمان با ایام عید سعید غدیر خم، مراسم آغاز سال جدید تحصیلی بنیاد فرهنگ جعفری با حضور آیت الله علوی بروجردی تولیت مسجد اعظم قم، حجت الاسلام و المسلمین سید حسن حائری مدیر بنیاد فرهنگ جعفری، و نیز جمعی از دیگر مسئولین، اساتید، دانش پژوهان و محققین این بنیاد برگزار شد.

آیت الله علوی بروجردی در این مراسم در سخنانی به فرازهایی از خطبه غدیریه اشاره کرد و بیان داشت: رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم در بخشی از خطبه غدیریه فرمود «هر کسی علی علیه السلام را یاری و نصرت کند بر خداست که او را نصرت کند و هر کسی که با حضرت دشمنی کند بر خداست که او را مجازات کند»، این دعای حضرت دعای مستجاب است و تاریخ هم این مساله را به روشنی نشان داد که دوستان علی علیه السلام ماندند و دشمنان علی علیه السلام با همه امکاناتی که در اختیار داشتند نابود شدند و حتی یاد و نامی از آنها نماند.

وی ادامه داد: طلاب مصداق این دعای رسول خدا می باشند که با همه توان از ولایت امیرالمومنین  علیه السلام در همه عرصه صیانت می کنند.

استاد حوزه علمیه قم بیان داشت: راه و روش امیرالمومنین علیه السلام همواره تحت حفاظت خاص خداوند جای دارد و همه مسائل دیگر و دیگر ائمه علیهم السلام و حتی جریان عاشورا تحت ظل امیرالمومنین علیه السلام حفظ شده اند. و همه مظلومیت های ائمه ریشه در مظلومیت علی دارد. در جریان حادثه عاشورا دشمن با کمال وقاحت خطاب به امام علیه السلام گفتند: «اِنّا نَقْتُلُکَ بُغْضاً لاَِبِیکَ»

وی خاطرنشان کرد: اسلام همانی است که از میان لبان مبارک رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم جاری شد بطوریکه از مسیر وحی الهی به قلب حضرت نازل گردید و حضرت علی  علیه السلام در آن مسیر قدم گذاشتند و راه پیمودند، راه علی علیه السلام همان راه اسلام واقعی است.

آیت الله علوی بروجردی ابراز داشت: در آیه شریفه اکمال که می فرماید « ألیوم أکملت لکم دینکم و أتممت علیکم نعمتى» صحبت از اکمال و اتمام دین است یعنی دین بی علی علیه السلام غیر کامل و ناقص و ناتمام است حتی خود مفسران اهل سنت تصریح دارند که این آیه در خصوص علی بن ابیطالب نازل شده است و بر این نکته اعتراف دارند.

تولیت مسجد اعظم قم با اشاره به شرایط سخت پیامبر در ابلاغ ولایت امیرالمومنین علیه السلام  بیان داشت:  در اواخر عمر رسول گرامی اسلام به ویژه بعد از بیان حدیث ثقلین برای پیامبر وضعیتی به وجود آوردند که ایشان مجبور شد اجتماع بیش از سه نفر را ممنوع کند. در حقیقت از زمان خود پیامبر آقایان مشغول شدند و انقدر قوی بودند که پیامبری که بارها در مجالس مختلف مانند یوم الدار جانشینی حضرت امیر علیه السلام را بیان کرده بودن نمی توانستند علنا این مطلب را بیان کنند پیامبر مقابل منافقان ملاحظه نکردند اما در مقابل این جریان مجبور به رعایت ملاحظات بودند آنها حتی در خانه پیامبر نیز نفوذ داشتند تا تا آنکه آن حادثه عظیم پیش آمد و آیه نازل شد. که خداوند می فرماید خدا تو را حفظ می کند!

وی ادامه داد: این نوعی کوته فکری است که فکر کنیم اینها مساله شان با شخص علی بود بلکه اینها مساله شان با خود پیامبر بود اما علی نشان و نشانه پیامبر است. به قول ان نویسنده مصری آنها دنبال برگرداندن جاهلیت با پوشش اسلام بودند. آنها بت های سنگی را برنگردانند اما بت های انسانی را برگردانند در کنار پیامبر صحابه را علم کردند، بعد در یک مساله با اقوال متعدد صحابه مواجه شدند و آن فضاحت پیش امد که گفتند حرف همه صحابه سنت و صحیح است.

تولیت مسجد اعظم قم با بیان اینکه حکومت معاویه، انتقام جاهلیت از اسلام عزیز بود، اظهارداشت: ما به عنوان شیعه، حق داریم مسائل مربوطه را مطرح کنیم، بحث اختلاف نیست، چرا که ما در مذهب خودمان با شش امامی ها، بهره ها، زیدی ها، شیخیه در کنار هم زندگی می کنیم اما جایی که مقام معرفت مطرح می شود، باید تلاش کنیم شیعه اثنی عشری را به بهترین نحو معرفی و عرضه کنیم.

آیت الله علوی بروجردی تصریح کرد: شیعه مولود اسلام نیست بلکه شیعه، نفس، ذات و خود اسلام است، اسلامی که از دو لب مبارک پیامبرعظیم الشان اسلام از طریق وحی الهی منتشر گردیده و توسط مولی الموحدین امام علی  علیه السلام و نسل پاک ایشان بسط و گسترش یافته است.

آیت الله علوی بروجردی اظهارداشت: امروز به لطف و اراده خدا داعش، القاعده و گروه های تکفیری و سلفی آمدند تا بیش از گذشته مظلومیت شیعه و حق بودن شیعیان را اثبات کنند، امروز هر کسی که به ریشه و افکار چنین گروه های تکفیری نگاه کند، متوجه می شود که این نسل به کجا و به چه کسانی بر میگردد و افکار چه کسانی را پیروی می کنند.

ایشان خاطرنشان کرد: مگر در صدر اسلام بنی امیه اعمال و رفتارشان غیر از این بود؟، واقعه کربلا و روز عاشورا را چه کسانی خلق کردند؟، مگر بنی عباس کم جنایت کرد و ائمه معصومین علیهم السلام را اسیر کرد و به شهادت رساند؟ خوب امروز هم که گروههای تکفیری آمدند و جنایت می کنند، اینها ریشه شان مشخص است و لذا اینها نیز همه مظلومیت شیعه و حقانیت شیعه و تشیع را اثبات می کند.

آیت الله علوی بروجردی خطاب به طلاب و پژوهشگران بنیاد فرهنگ جعفری گفت: شما می خواهید پاسخگوی شبهات روز باشید و هر روز باید خود را برای روز بعد و شبهات جدیدتر آماده و مهیا سازید، امروز دشمن کتب ما را می خواند و از آن شبهه درست می کند، مرحوم علامه آیت الله محمد رضا جعفری فقط حامل کتاب و وصی علمی علامه امینی نبود، خودش مولد و تولید کننده فکر در عرصه های مختلف علمی بود.

وی افزود: طلاب ما باید بامطالعه و حضور فعال در عرصه های علمی نسبت به پاسخگویی جامع و علمی به شبهات همت زیادی داشته باشند، شهادت میراث ما بوده و هست و امروز اگر در طول تاریخ و به جریان هایی که به شیعه حمله ور شده وجنایات متعددی را رقم زده اند، نگاهی بیندازیم می ببینم که امروز حامیان و ولایتمداران مکتب و کلام امیرالمومنین  علیه السلام باقی مانده اند و خواهند ماند و دشمنان حضرت به هلاک رسیده و نامی از آنان نیست.